Zapraszamy
Wszystkich

 50 lat KGW Sułkowic-Bolęciny
   Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Napisz do nas - biuro@kultura.andrychow.eu

 

 

Jak jeden dzień

Jest taki czas, kiedy w sposób szczególny spoglądamy w przeszłość. Czas, kiedy duma i radość rozgaszczają się w naszych sercach na dłużej. Taki dzień panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach-Bolęcinie przeżywały 13. stycznia 2007 r.

W gościnnych progach Świetlicy Centrum Kultury i Wypoczynku świętowały 50- lecie swojej organizacji. Jubileusz połączono ze spotkaniem opłatkowym.

Licznie zgromadzonych gości powitały panie reprezentujące organizatorów imprezy:

Anna Buda - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach - Bolęcinie oraz Jadwiga Pytel - kierownik Świetlicy CKiW.

Na dobry początek wieczoru spektakl "Boże Narodzenie" w wykonaniu zespołu "Iskierki" ze Świetlicy.

Skoro o świętach mowa, nie zabrakło też życzeń i modlitwy ks. proboszcza Edwarda Kobiesy oraz wspólnego łamania się opłatkiem

Po życzeniach salę znów opanowali podopieczni Świetlicy. Spektakl "A nadzieja znów wstąpi w nas" przygotowała grupa kabaretowa i recytatorska.

Po artystycznych doznaniach, nadszedł czas na wspomnienia - 50 lat działalności KGW w Sułkowicach -Bolęcinie to długa historia, którą przedstawiła Maria Warchoł - członek zarządu Koła Gospodyń Wiejskich.

Pierwszą przewodniczącą a zarazem założycielką KGW w Sułkowicach - Bolęcinie była Pani Joanna Skrzypiec. Po niej pieczę nad Kołem przejęła Pani Maria Bizoń, która przewodniczyła mu aż przez 26 lat. Pani Maria była bardzo zaangażowana w prace KGW - dokonane "dogadywała się" z członkiniami organizacji, dbała o współpracę ze szkołą i przedszkolem.
Praca KGW zawsze była związana z życiem wsi i jej rozbudową. Koło współdziałało z Gminną Spółdzielnią - Samopomoc Chłopska. Spotkania i zebrania odbywały się w starej "Świetlicy" przy sklepie GS w Bolęcinie. Gdy władze GS-u podjęły decyzję o budowie pawilonu handlowego, członkinie KGW przyczyniły się do załatwienia wykupu gruntu pod pawilon (na duże uznanie zasługują tu głównie Maria Pająk oraz M. Bizoń i K. Łysoń). Pragnieniem gospodyń było, aby w przyszłości korzystać ze świetlicy i mieć tam "własny kąt".

Od roku 1986 Koło pod przewodnictwem Pani Rozalii Kiznar swoje zaangażowanie skupiło na pracach przy budowie kościoła oraz przy porządkowaniu placu kościelnego. W okresie tym rozpoczęła się praca związana z udziałem w Turniejach Wiosek Gminy Andrychów.
Od roku 1992 Kołu przewodniczyła Pani Maria Socała. W 1996 roku w związku z przejściem oddziału przedszkolnego ze świetlicy do nowo oddanej szkoły, staraniem mieszkańców i władz wioski Urząd Miejski wydzierżawił Świetlicę Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.
Koło otrzymało do swej dyspozycji kuchnię. ,I to jest właśnie "własny kąt KGW"

W 1997 roku gospodynie aktywnie pracowały przy uroczystym otwarciu nowego budynku szkoły. Członkinie Koła organizowały m.in. kursy gotowania, pieczenia, robienia kołder, kroju, szycia, przygotowywały konkursy np. "Więcej warzyw w naszej kuchni" i na "najpiękniejszy ogródek" Organizowano również szkolenia odnośnie pielęgnacji i nawożenia drzew i krzewów. Rozprowadzano dla członkiń sadzonki nowych odmian krzewów i drzewek owocowych. Przygotowywano wieniec dożynkowy na Turniej Wiosek. Od 1993 roku członkinie Koła dekorują Ciemnicę i "Grób Pański" w kościele parafialnym. Co roku reprezentacja KGW bierze udział w dożynkach parafialnych organizowanych przez sołectwo. Koło organizuje dla członkiń i ich rodzin wycieczki, wyjazdy na koncerty.
W listopadzie 1996 roku powstał komitet założycielski Klubu Rencistów i Emerytów przy KGW. "KLUB SENIORA" zaczął działać od 1997 r. Jego przewodniczącą została Pani Karolina Łysoń.

W 2001 roku nową przewodniczącą KGW została Pani Anna Buda. Rozpoczęcie pracy nowego Zarządu tworzy nowy okres historii Koła i wytycza nowy zakres działalności. Od 2001 roku Koło jest członkiem Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

Po przystąpieniu do Stowarzyszenia, KGW w Sułkowicach-Bolęcinie realizuje jego zadania - uczestniczy w Powiatowym Konkursie Potraw Wigilijnych, Gminnym Konkursie Potraw Wielkanocnych, dożynkach, współpracuje z: Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego organizując pokazy żywieniowe i wyjazdy na wystawy ogrodnicze oraz z placówką CKiW w Sułkowicach-Bolęcinie współorganizując spotkania okazjonalne jak "Opłatek", "Święcone Jajko" "Babskie biesiady" oraz Piknik Rodzinny.

To tyle historii, wróćmy do spotkania…

… a konkretnie do podziękowań. A te należą się w szczególności tym członkiniom KGW, które Koło tworzyły i pracowały w nim od początku jego powstania.

Na jubileusz nie mogła nie przybyć Czesława Wojewodzic, prezes SGW w Andrychowie. Pani Czesława gratulowała gospodyniom z Sułkowic-Bolęciny ich 50-letniej pracy. Opowiedziała także o tradycji Spotkań Opłatkowych, no i oczywiście złożyła wszystkim życzenia noworoczne…

...do których dołączyli się sołtys wioski Pani Lucyna Bizoń, Pan Tadeusz Sabat - były poseł (na zdjęciu) oraz Pan Zbigniew Grabowski - dyrektor ZSS w Sułkowicach Bolęcinie.

A teraz …Uwaga, uwaga. Najważniejszy moment wieczoru, czyli:

wręczenie podziękowań dla członkiń KGW oraz instytucji i organizacji społecznych działających na terenie Sułkowic- Belęciny, z którymi Koło współpracuje.

My (i nie tylko my :)

pozwoliliśmy sobie zerknąć na moment do Złotej Księgi wystawionej z okazji 50-lecia KGW. Oto tylko kilka wpisów:Podziękowania i całusy mamy za sobą, no to przejdźmy do zabawy.

Czas gościom umilali:

Grupa taneczna "Dancing Girls"

Sabina Chmiel i Mariusz Filip oraz grupy "Crazy Young" …

i "Smile"

Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowanie przy akompaniamencie duetu gitarowego: Agnieszka Karcz i Jakub Piekiełko. Duetu, który podczas imprezy prezentował się kilkakrotnie.

To już koniec relacji ze spotkania. Jeszcze tylko podziękowania dla sponsorów:

- MSH "Wizan" i Państwa Kryska za ufundowanie upominków dla wyróżnionych członkiń KGW .
- Pani Elżbiety Marczyńskiej za przekazanie ciasta na poczęstunek dla podopiecznych Świetlicy.

A już na sam koniecJ kilka fotek dokumentujących działalność KGW w Sułkowicach-Bolęcinie

VIII Turniej Wiosek - wrzesień 1994 r.

VIII Turniej Wiosek - wrzesień 1994 r. - Wyjazd reprezentacji

VIII Turniej Wiosek - wrzesień 1994 r. - Prezentacja wieńca dożynkowego

IX Turniej Wiosek - wrzesień 1995 r.- Drużyna Sułkowic-Bolęciny

IX Turniej Wiosek - wrzesień 1995 r.- Wyjazd reprezentacji

Dzień Wsi Powiatu Wadowickiego

Dzień Wsi Powiatu WadowickiegoDożynki Gminne - wrzesień 2006 r. - Reprezentacja wieńca dożynkowego


Dożynki Gminne - wrzesień 2006 r. - Reprezentacja namiotu - KGW Sułkowice-Bolęcina

…oraz kilka zdjęć z wystawy, która towarzyszyła obchodom 50-lecia KGW. Pokazuje ona historię Koła przygotowaną przez Marię Warchoł oraz rękodzieło: Zofii Socała, Zofii Łysoń i Zofii Pabiś. Ekspozycja czynna będzie do 10. marca.

Opr. na podstawie materiałów KGW, Świetlicy w Sułkowicach-Bolęcinie oraz "NA"

Anna Szlagor
 

(c) wins