Osobliwości beskidzkiej przyrody - Jaskinia Komonieckiego

Jaskinia Komonieckiego

Osobliwości beskidzkiej przyrody - Jaskinia Komonieckiego

Źródło : Artykuł : Jaskinia pod nadzorem
(ep) Kronika Beskidzka Nr : 26 z dnia : 26-06-2003Aktualnosci regionalne za zgodą Kroniki Beskidzkiej

Tereny wokół jaskini Komonieckiego w Beskidzie Małym planuje się objąć ochroną. W najbliższym czasie będzie nad tym pracować Wojewódzka Komisja Ochrony Przyrody.

Jaskinia Komonieckiego to pomnik przyrody nieożywionej. Ale cenny jest też obszar wokół niej, zarówno jeśli chodzi o budowę geologiczną, jak i ukształtowanie terenu. W otoczeniu jaskini występuje ciekawy układ nisz i półek skalnych - mówi Jerzy Pukowski, pracownik żywieckiego oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Jaskinia Komonieckiego, uznana za jedno z najciekawszych zjawisk przyrody nieożywionej Beskidów Zachodnich, leży nieopodal wsi Las w Beskidzie Małym, na lewym zboczu doliny potoku Dusicy, w stoku Pośredniego Gronia. - Łatwo do niej wejść. Jest też dość przestronna - mówi Jerzy Pukowski. Od dawna fascynuje speleologów. Ze stropu spływa strumień, tworząc oryginalny wodospad. Zimą powstają tu fantazyjne nacieki lodowe. Na portalu wejściowym występują mchy. W środku mają swoje siedlisko ćmy. Na jednej z półek skalnych zauważono też stare, ptasie gniazdo. - Dokonano tu ciekawych odkryć archeologicznych. Pod powierzchnią osadów znaleziono pozostałości po dużym ognisku i fragment ceramiki z końca średniowiecza. Pewne fragmenty znalezisk w zwietrzelinie przed jaskinią przemawiają za obecnością przedstawicieli którejś z kultur archeologicznych - mówi Jerzy Pukowski.

Obszar wokół jaskini proponuje się uznać za użytek ekologiczny albo stanowisko dokumentacyjne. Obecnie pracownicy żywieckiego oddziału ZPKWŚ dokonują waloryzacji przyrodniczej terenu.andrychow.pl © 2002
http://www.andrychow.pl/