Szlak imienia Rodziny Frysiów
Andrzej Fryś

II Festiwal Chleba w Andrychowie

Siedemdziesiąta piąta rocznica tragicznej śmierci Drużyny K.S. „Beskid” na Babiej Górze

14 lutego b.r. minęło siedemdziesiąt pięć lat od tragicznej śmierci na Babiej Górze drużyny narciarskiej K.S. "Beskid" w składzie: Helena Banachowska, Janina Fryś, Kazimierz Fryś, Władysław Olejczyk.

Narciarze ci brali udział w rajdzie gwiaździstym organizowanym przez krakowską "Skimkę" (sekcję narciarską YMCA). Wybrali oni trudną trasę z Milówki przez Pilsko i Babią Górę do mety w Rabce. Niestety pod szczytem Babiej Góry, gdy nocą już docierali do schroniska Beskidenverein, zostali pokonani przez ekstremalnie niekorzystne warunki atmosferyczne (opady śniegu, zawierucha, mróz). Wszyscy narciarze zginęli.

Po śmierci rodzeństwa Franciszek Fryś, który sam był turystą i narciarzem, a także działaczem samorządowym, sportowym i turystycznym, wybudował ku ich pamięci istniejący do dziś krzyż na Jawornicy.

Zarząd Oddziału PTTK w Wadowicach uzyskał z Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK zgodę na nazwanie imieniem Rodziny Frysiów żółtego szlaku turystycznego, prowadzącego z Przełęczy Bukowskiej do Targanic, potem na Jawornicę i do Rzyk-Praciaków. 14 lutego 2010, w rocznicę tragicznej śmierci narciarzy, grupa turystów przymocowała do krzyża na Jawornicy stosowną tabliczkę. W tej górskiej uroczystości wziął udział Dyonizy Szczygielski z Oddziału PTTK w Wadowicach, członkowie koła PTTK „Chałupa”, a także Małgorzata Fryś, stryjeczna wnuczka tragicznie zmarłych Janiny i Kazimierza.

Andrzej Fryś

 


Foto : Małgorzata Fryś


Foto : Małgorzata Fryś


Foto : Małgorzata Fryś


Foto : Małgorzata Fryś


Foto : Małgorzata Fryś


Foto : Małgorzata Fryś


Foto : Małgorzata Fryś


Foto : Małgorzata Fryś

 

Powiązane artykuły :

 

 

 

 andrychow.pl © 2002
http://www.andrychow.pl/