Wysyp "kwiatu paproci" w Beskidzie Małym

Zanokcica północna

Wysyp ”kwiatu paproci” w Beskidzie Małym

Podczas tegorocznej penetracji Beskidu Małego potwierdzono stanowisko nasięźrzała pospolitego (Ophioglossum vulgatum) na stoku Bujakowskiego Gronia w okolicy ruin zamku Wołek odkryte przez śląskich botaników.

Nasięźrzał pospolity to rzadka i ściśle chroniona paproć będąca reliktem flory paleozoicznej z grupy paproci grubozarodniowych. Umieszczona też została na „Czerwonej liście roślin naczyniowych Polski” jako narażony na wyginięcie (kategoria V). Paproć ta ma liść podzielony na blaszkę liściową o kształcie jajowatym lub lancetowatym i kłos zarodnionośny osadzony na długim ogonku z obustronnymi zarodniami. Ze względu na charakterystyczny wygląd brana jest za „kwiat paproci”.

W Beskidzie Małym dotychczas stwierdzono 5 stanowisk nasięźrzała pospolitego. Są to: Złota Góra, Leskowiec, Kuków, Bujakowski Groń, Łamana Skała. Stanowisko na stoku Bujakowskiego Gronia w okolicach ruin zamku Wołek po dokładnym oszacowaniu okazało się niesamowicie liczne. Składa się ono aż z kilku tysięcy osobników, co jest prawdopodobnie największym współczesnym stanowiskiem tego gatunku, a zarazem „kwiatu paproci” w naszym kraju !!!

Tekst : Dariusz Tlałka

Foto : Dominik Toma

 

Foto : Dominik Toma

 

Foto : Dominik Toma

 

Foto : Dominik Toma

 

Foto : Dominik Toma

 

Foto : Dominik Toma

 

Foto : Dominik Toma

 

Foto : Dominik Toma

 

Materiał chroniony jest prawem autorskim. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.andrychow.pl © 2002
http://www.andrychow.pl/