14.XI.1999 r. Jan Paweł II. Honorowy Obywatel Andrychowa.

II Festiwal Chleba w Andrychowie

14.XI.1999 r. Jan Paweł II. Honorowy Obywatel Andrychowa.

W Andrychowie, od wielu lat niedzielnie, sierpniowe wieczory gromadzą publiczność uczestniczącą w koncertach poświęconych Janowi Pawłowi II. Podczas koncertu inauguracyjnego, w niedzielę, 7 sierpnia 2011 r. tuż przed koncertem „Błogosławiony” słowo wstępne wygłosił ks. dziekan Józefa Jania.  Oto, przepisana z nagrania -  treść tego przemówienia.

Wielce Szanowni Państwo. Pragnę przedstawić, przypomnieć kilka faktów, któreśmy opracowali z Panem Tadeuszem Woźniakiem, byłym burmistrzem Andrychowa. Dotyczą one osoby Ojca Świętego Jana Pawła II, tak nam bardzo bliskiego - ukochanego Rodaka, dziś Błogosławionego. Sierpniowe Koncerty pięknie wpisały się w tradycję naszego miasta. Pierwsze nuty tych papieskich koncertów zabrzmiały w roku 2004. A okazją była piąta rocznica nadania Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II honorowego obywatelstwa miasta Andrychowa. Dzisiejszy koncert ma szczególny charakter, bo jest pierwszym po ogłoszeniu naszego wielkiego rodaka Błogosławionym, i oczywiście taki ma tytuł - „Błogosławiony”. To wielki zaszczyt i splendor dla naszego  miasta mieć wśród honorowych obywateli Błogosławionego. Ile jest miast, które dostąpiły takiego zaszczytu? A dla naszego miasta parafrazując słowa, jakie Błogosławiony Papież Jan Paweł II wypowiedział w Wadowicach w roku 1999 „Tu wszystko się zaczęło”, gdy Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł do godności biskupiej naszego rodaka, obecnie księdza kardynała Stanisława Ryłkę, Przewodniczącego Rady do Spraw Świeckich.

To było niesamowite spotkanie, ta dwudziestka naszych mieszkańców, która po konsekracji księdza biskupa, mogła uczestniczyć w prywatnej audiencji Ojca Świętego. Do dziś z rozrzewnieniem wspominam te dwie wspaniałe godziny, bo tyle mniej więcej czasu trwało spotkanie. Jak wspominają pielgrzymi - Ojciec Święty z każdym zamienił kilka słów. Zdumienie ogarniało wszystkich gdy pytał o szczegóły naszego miasta, o zakłady, Klub Sportowy Beskid, o basen, mówił o Pańskiej Górze.

Jak wspominał to ówczesny burmistrz Pan Tadeusz Woźniak: „Schodząc po schodach płakaliśmy i śmialiśmy się z radości, a serca gotowe były góry przenosić”.

To wśród uczestników tamtego spotkania zrodziła się idea, aby poprosić Ojca Świętego, by przyjął tytuł Honorowego Obywatela Gminy. O poparcie naszej prośby poprosiliśmy Księdza Biskupa Ordynariusza Tadeusza Rakoczego oraz naszego rodaka, wówczas Księdza Biskupa Stanisława Ryłkę.

Po uzyskaniu akceptacji w czerwcu 1998 roku, Rada Miejska jednogłośnie przyznała Ojcu Świętemu ten tytuł. Czyniliśmy to z wdzięczności za wszystko co on robił dla Nas, dla Kościoła Krakowskiego, dla Polski i dla świata, przez cały okres kapłańskiej, potem biskupiej, a w końcu papieskiej posługi. Wręczenie nastąpiło 14. listopada 1999 roku, w Sali Klementyńskiej na Watykanie, a moment ten jest uwieczniony na fresku w kościele Świętego Macieja.

W wyjeździe zorganizowanych przez ówczesne władze samorządowe uczestniczyło 150 osób. Żywo w pamięci mam moment, gdy z kluczem i listem, wspólnie z księdzem prałatem Franciszkiem Skupniem, z Panią Janiną Master – Przewodniczącą Rady Miejskiej, oraz Panem Tadeuszem Woźniakiem – burmistrzem, klęczeliśmy u stóp Ojca Świętego, który z każdym z nas zamienił jakieś słowo.

Pamiętam radość, którą wszyscy wynosiliśmy w sercach z tej pięknej sali. Potem mieszkańcy Andrychowa jeszcze kilka razy uczestniczyli w spotkaniu, aż nadszedł kwiecień 2005 roku.

Ból, żal, cierpienie ogarniało wszystkich. Wszyscy zmierzali do Rzymu. Nie mogło tam zabraknąć i nas, przedstawicieli miasta, którego Ojciec Święty był honorowym obywatelem.

I znów jak w roku 1999 było nas około 150 osób. Potem nadszedł długo oczekiwany 1. maja bieżącego (red. 2011) roku. Beatyfikacja Ojca Świętego. Wśród setek tysięcy, byli też andrychowianie. Honorowy obywatel miasta został Błogosławionym. Mamy więc w niebie doskonałego orędownika, znającego nasze miasto, jego problemy, troski i cierpienia.

Wierzymy, że przez Jego orędownictwo możemy wypraszać wiele łask, dla nas samych i dla naszego miasta, ale posiadanie Błogosławionego, jako honorowego obywatela to również zobowiązanie, aby żyć jego nauką, wcielać ją w życie i by się modlić, modlić o rychłą kanonizację. O wyniesienie naszego honorowego obywatela do godności Świętego, czczonego w całym świecie, o co już teraz występuje wiele Kościołów i wspólnot religijnych w całym świecie. Obyśmy mogli jak najszybciej uczestniczyć w Sierpniowym Koncercie z tytułem Święty Jan Paweł II . Szczęść Boże.

 

Ten Koncert Sierpniowy był szczególny, o tym jednak - napiszemy innym razem.

Jarosław Skupień

Andrychow.pl
Wszelkie prawa zastrzeżoneandrychow.pl © 2002
http://www.andrychow.pl/