Amerykańscy bohaterowie Powstania Warszawskiego
Jerzy Boć

Historia lotnictwa

Amerykańscy bohaterowie Powstania Warszawskiego.

18 września minęła kolejna rocznica śmierci lotników amerykańskich niosących pomoc Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. 67 lat temu na polskim niebie, ku ogromnemu zaskoczeniu Niemców, pojawiła się armada amerykańskich bombowców B-17 z 95, 100 i 390 Grupy Bombowej 8 Armii Powietrznej w eskorcie Mustangów z 355 Grupy Myśliwskiej, która w locie z Anglii do lotnisk na terenie Związku Sowieckiego w ramach lotu wahadłowego o kryptonimie FRANTIC VII miała dokonać zrzutu zaopatrzenia i broni dla walczących w osamotnieniu heroicznych Powstańców Warszawskich. Chociaż większość zrzutu nie dotarła do celu i jak się okazało był to jedyny lot z amerykańską pomocą dla Powstania, to sam fakt pojawienia się samolotów USAF na warszawskim niebie w tych ciężkich chwilach i nadzieja, że może jeszcze nie wszystko stracone były równie ważne jak zaopatrzenie. Dlatego powinniśmy pamiętać o amerykańskim wkładzie w walkę o naszą niepodległość i o twarzach tych, który złożyli w niej najwyższą ofiarę.

Oto amerykańscy bohaterowie Powstania Warszawskiego:

 


Prosimy Kliknąć w tabelkę w celu otrzymania powiększenia

 


1/Lt Robert O. Peters z 358 FS, 355 FG. Fot. ze zbiorów Jerzego Bocia /335th Ftr. Gr. Assn./


1/Lt Joseph Vigna z 358 FS, 355 FG  Fot. ze zbiorów Jerzego Bocia  / 335th Ftr. Gr. Assn. /             


P-51C Mustang nr 42-103317 na którym zginął 1/Lt 1/Lt Joseph Vigna. /Malowanie z maja 1944, kiedy jego pilotem był Noble Petersom/. Fot. USAF.

 


Prosimy kliknąć w tabelkę w celu otrzymania powiększenia

 

   
Fot. ze zbiorów Jerzego Bocia / 390th Memorial Museum / - Załoga 1/Lt F. E. Ahinsa

Klęczą od lewej: Frank P. De Cillis – strzelec, Walter P. Shimshock – strzelec, Paul F. Haney – strzelec, Marcus L. Shook – radiotelegrafista, Vincent Stefanek – strzelec (18.09.1944  leciał w B-17 nr 42-97093),
Stoją od lewej: Eli Berenson – nawigator, Forrest D. Shaw – II pilot, Myron S. Merrill – bombardier, Francis E. Akins – dowódca załogi.

Autor : Jerzy Boć

 

Wszelkie prawa zastrzeżoneandrychow.pl © 2002
http://www.andrychow.pl/