Krakowskie Loreto dla Polskich Lotników
Zbigniew Kubień

Historia lotnictwa

Krakowskie Loreto dla Polskich Lotników.


W sobotę, 10 grudnia 2011 roku, miałem wielki zaszczyt uczestniczyć we mszy świętej jaka została odprawiona w samo południe w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny,przy klasztorze Ojców Kapucynów w Krakowie.

Matka Boża Loretańska jest Patronką wszystkich lotników, a na terenie słynnego klasztoru Ojców Kapucynów znajduje się niezwykłej urody kaplica - właśnie z Matką Bożą Loretańską. Msza święta koncelebrowana rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12.00, a sprawował ją Ojciec Dominik Orczykowski w asyście trzech księży.

Ojciec Dominik Orczykowski jest oficjalnym Kapelanem Braci Lotniczej. To niezwykła postać, bardzo znana i popularna w środowisku lotniczym. 80-letni zakonnik cieszy się świetnym zdrowiem, doskonałą pamięcią i niezwykłym poczuciem humoru.

We mszy świętej uczestniczyło wielu bardzo znanych ludzi lotnictwa oraz prawdziwych miłośników awiacji w każdej formie. Był lotniczy poczet sztandarowy, który doskonale się prezentował, oraz wiele gorących lotniczych serc. Ojciec Dominik Orczykowski odczytał listę lotników, którzy w ostatnim okresie zginęli w katastrofach lotniczych oraz zmarli śmiercią naturalną. Niestety - lista nazwisk była długa - zbyt długa...

Po uroczystej mszy św. kapłani, poczet sztandarowy, oraz wierni udali się do Kaplicy N.M.P. Loretańskiej by pomodlić się w intencji wszystkich lotników - tych zmarłych, jak i żyjących. Następnie wszyscy uczestnicy nabożeństwa udali się na uroczysty opłatek. Składano sobie nawzajem wiele serdeczności i dużo zdrowia. Jednak opłatkowym hitem były czytelne życzenia: OBYŚ SIĘ NIE ZNALAZŁ NA NAJBLIŻSZEJ LIŚCIE LOTNIKÓW DO WYCZYTANIA!

Ten lotniczy dzień pozostanie na długo w mojej pamięci!

Domek Loretański - Kraków. Fragment pięknych fresków na ścianach kaplicy.

Domek Najświętszej Maryi Panny Loretańskiej przy klasztorze OO.Kapucynów w Krakowie wybudowany w latach 1712-1719. Fragment centralny ołtarza z Matką Bożą Loretańską - Patronką wszystkich Lotników.

Kaplica N.M.P. Loretańskiej - Kraków. Kolejny fragment przepięknych ściennych fresków.

Mało kto wie, że Naczelnik Insurekcji - Tadeusz Kościuszko, składał dwie przysięgi! Jedna miała miejsce na krakowskim rynku i jest wszystkim doskonale znana. To jednak nie koniec tej historii. Niedaleko rynku w klasztorze Ojców Kapucynów, a dokładnie w Kaplicy N.M.P. Naczelnik Powstania złożył drugie ślubowanie! Działo się to 24. marca 1794 r. "24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko rozpoczynając insurekcję Bogu przysięgę złożył iż poświęci się dla ratowania ojczyzny" W miejscu, gdzie nasz Wielki Rodak złożył przysięgę ważniejszą od tej na krakowskim Rynku widnieje na posadzce pamiątkowa tablica. Warto zagłębić się w burzliwą historię naszej umęczonej Ojczyzny. Wszak nie zawsze byliśmy wolnym narodem...


W TYM MIEJSCU 24 MARCA 1794 ROKU
TADEUSZ KOŚCIUSZKO
ROZPOCZYNAJĄC INSUREKCJĘ
BOGU PRZYSIĘGĘ ZŁOŻYŁ
IŻ POŚWIĘCI SIĘ DLA RATOWANIA OJCZYZNY
A NA OBRONĘ WIARY I RZECZYPOSPOLITEJ
POBŁOGOSŁAWIONO SZABLĘ
CO W DWUSETNĄ ROCZNICĘ UPAMIĘTNILI OO KAPUCYNI
I TOWARZYSTWO RATOWANIA KAPLICY LORETAŃSKIEJ

Ojciec Dominik Orczykowski - Kapelan Braci Lotniczej. Obok - autor artykułu.


Zbigniew Kubień

 

 

Red. Autor artykułu był jedynym andrychowianinem uczestniczącym w tej niezwykłej Mszy św. Warto dodać, że jest członkiem zwyczajnym KLUBU LOTNIKÓW LOTECZKA z Wrocławia.andrychow.pl © 2002
http://www.andrychow.pl/