andrychow.pl


LZPiT Andrychów - XX lat minęło jak jeden dzień!

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Środa , 25 Października 2017 - 10:34


Ale ten czas biegnie! Andrychow.pl już od 15 lat przypatruje się działaniom Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów - wielopokoleniowej, roztańczonej i rozśpiewanej grupy, która w tym roku świętuje XX-lecie twórczej pracy. Pewnie nikt nie przypuszczał, że niewielka grupa dziecięca rozpoczynająca działalność przy Szkole Podstawowej nr 4 przetrwa tak długo i poszerzy swoje kręgi o osoby dorosłe i młodzież. Pomysłodawcą utworzenia zespołu była Zofia Wanat. Wcześniej znacznie łatwiej można było śledzić wydarzenia z udziałem zespołu. Występowali lokalnie, uświetniając swoimi działaniami lokalne imprezy. W chwili obecnej zespół przekształcił się w swego rodzaju "instytucję" i rozpoznawalną markę działającą przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Zespół uczestniczy w wielu przeglądach i festiwalach, przywożąc najwyższe nagrody i wyróżnienia. Wielokrotnie występował podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Kolędował w znanych sanktuariach: w Łagiewnikach, Częstochowie, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach. W 2016 r. miał zaszczyt wystąpić z koncertem polskich pieśni ludowych w Katedrze we Lwowie. Występował również w Niemczech, Czechach, na Słowacji i na Łotwie. Jest laureatem 23. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek - Będzin 2017. To oczywiście tylko niektóre z jego sukcesów.

Od lat LZPiT Andrychów ubogaca imprezy miejskie oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym i charytatywnym swoimi występami. Większość z nich czytelnicy Andrychow.pl mogli oglądać w barwnych fotoreportażach dokumentujących historię ich występów.

Koncert Jubileuszowy z okazji 20-lecia działalności zespołu odbył się w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie przy ul. Szewskiej 7 w sobotę 21 października o godz. 17.00. Wystąpiły grupa dziecięca i grupa dorosłych oraz kapela LZPiT ANDRYCHÓW. Zespół zaprezentował program zatytułowany "Albośmy to jacy tacy", będący wiązanką tańców krakowskich i pogranicza śląsko-krakowskiego z dodatkiem tańców narodowych. Choreografem zespołu jest Urszula Wiśniowska, kierownikiem muzycznym Leon Majkut.

Zespół ANDRYCHÓW dwukrotnie uczestniczył w Festiwalu Zespołów Pieśni i Tańca "Z przytupem" w Zakrzewie (Wielkopolska) i na swój jubileusz zaprosił zespoły z tej miejscowości: chórek Zespołu Pieśni i Tańca RODLANIE oraz kapelę RYPCIUM PYPCIUM, która prezentuje utwory o tematyce związanej ze swoją miejscowością i regionem oraz piosenki podwórkowe, ludowe i biesiadne.

W trakcie wieczoru miała miejsce miła uroczystość - przekazanie LZPiT Andrychów Odznaki Honorowej nadanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Odznakę wręczył Dyrektor Generalny MUW w Krakowie Szymon Strzelichowski oraz burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Dodatkowo - Burmistrz Andrychowa wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Andrychowie Romanem Babskim wręczyli na ręce przedstawicieli Zespołu List Gratulacyjny.

Szczególny wieczór stał się również okazją do uhonorowania odznaczeniami państwowymi nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej osób zasłużonych w działalności społecznej i ratowniczo-gaśniczej oraz pracowników jednostek samorządowych Andrychowa.

Wręczenia odznaczeń w imieniu Prezydenta RP dokonał Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Szymon Strzelichowski wraz z Burmistrzem Andrychowa Tomaszem Żakiem.

Za zasługi w działalności na rzecz obrony przeciwpożarowej Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został Zygmunt Kołodziejczyk, a Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali Zbigniew Bylica, Włodzimierz Fary i Andrzej Góra. Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Złotym Medalem za długoletnią służbę odznaczeni zostali: Grażyna Łoboda, Elżbieta Mróz oraz Andrzej Szafrański.

Jaki obecnie jest zespół Andrychów? Roztańczony, uśmiechnięty, profesjonalny a jednocześnie świeży, pełen werwy i nowych pomysłów! Aż dziw bierze skąd w nich tyle pozytywnej energii! Działają, ćwiczą, rozwijają się, pięknie się prezentują w swoich ludowych strojach! Zespołowi towarzyszy świetna, 12-osobowa kapela, która w różnych konfiguracjach wspiera tancerzy i śpiewaków podczas występów. Tego wieczoru jubileuszowy występ uświetnili swoim przybyciem wszyscy, którzy przez lata tworzyli i inspirowali zespół, a także darczyńcy i sponsorzy wspierający działania wielopokoleniowej grupy Zespołu Andrychów, zespołu w którym działają często całe rodziny! Podziękowaniom i wspomnieniom nie było końca, a ogromny tort dopełnił wspaniały jubileusz! Hol Miejskiego Domu Kultury wypełniły barwne fotografie, ukazujące piękno grupy i jej historię, a liczne dyplomy i statuetki z festiwali i przeglądów potwierdzały fakt, że minione 20 lat Ludowy Zespół Pieśni i Tańca wykorzystał znakomicie - sławiąc nie tylko swoje dobre imię, ale też całą naszą andrychowską gminę! Wielkie gratulacje!


JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8752

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393